Bohaterowie “Balladyny” Juliusza Słowackiego w Jacie
Narodowe Czytanie w gminie Jeżowe tym razem odbyło się w Jacie. Na placu obok budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przygotowana została scena, miejsca dla czytających i widowni (z zachowaniem odległości i zasad sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa). W piątek 4 września 2020 r. można było posłuchać dwóch scen z dramatu Juliusza Słowackiego w wykonaniu kilkunastu osób, które zgodziły się wcielić w role bohaterów utworu.
Ta akcja, organizowana przez Prezydenta RP, która dorobiła się już pewnej tradycji, zainicjowana została w roku 2012, a pierwszą lekturą wybraną do niej był “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, “Trylogię” Henryka Sienkiewicza i “Lalkę” Bolesława Prusa. Popularność Narodowego Czytania stała się jeszcze większa od roku 2016, kiedy para prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, przeczytała w Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W kolejnych latach także w gminie Jeżowe akcja ta zyskała większy zasięg i oprawę, przy tym organizowana była w kolejnych miejscowościach gminy Jeżowe: “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (Groble), “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (Nowy Nart) i “Nowele polskie” (Cholewiana Góra).
Na tegoroczną ogólnopolską akcję Narodowego Czytania do Jaty zapraszali Wójt Gminy Jeżowe, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, Dyrektor Zespołu Szkół w Jacie i Biblioteka Publiczna w Jacie. W roli gospodarzy wystąpili dyrektor GCK Zbigniew Bednarz i Edward Chaber – bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Jacie. Mieli oni jednak wsparcie między innymi ze strony radnej Rady Gminy Jeżowe Grażyny Szosteckiej, Jana Sudoła – sołtysa z Jaty, Zespołu Szkół w Jacie z dyrektorką Stanisławą Ligas i GCK w Jeżowem (scenografia plenerowa, nagłośnienie) oraz pracownic bibliotek (poczęstunek), dyrektorki Zespołu Szkół w Jeżowem-Centrum, Katarzyny Sudoł, dzięki której akompaniować występującym uczennicom z Jaty mógł nauczyciel muzyki – Marek Wolak a w rolę Skierki mogła się wcielić germanistka Joanna Wilczyńska. Do występów wokalnych przygotowała uczennice Zespołu Szkół w Jacie polonistka Teresa Szewczyk.
O godzinie 11. głos zabrał dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, Zbigniew Bednarz, który powitał gości i uczestników Narodowego Czytania w gminie Jeżowe i odczytał fragmenty listu prezydenta Andrzeja Dudy. Obecni byli: Pani kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie Jeżowe Małgorzata Bolka, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz Sekretarz Gminy Jeżowe Stanisław Szot, który wcielił się w rolę Kirkora. W pozostałe role wcielili się nauczyciele, bibliotekarki, lokalni działacze i samorządowcy itd., między innymi: Małgorzata Wyka (Balladyna), Anna Partyka (Alina), Stanisława Woś (Goplana), Jan Sudoł (Grabiec). Zanim jednak zaczęło się czytanie wybranych scen “Balladyny”, miał miejsce pierwszy występ wokalny uczennic Zespołu Szkół w Jacie.
Wprowadzenia do lektury dokonał polonista Zespołu Szkół w Jeżowem, Ryszard Mścisz, który krótko opowiedział o autorze “Balladyny”, okolicznościach powstania utworu i najważniejszych wątkach, elementach świata przedstawionego w dramacie. Samo czytanie utworu – jako moment kulminacyjny tego dnia – cieszyło się sporym zainteresowaniem i poklaskiem, gdyż aktorzy dobrze weszli w swoje role i z talentem odczytali fragmenty dzieła. Czytających wspierał także gospodarz akcji Edward Chaber, który odczytywał bardzo istotne dla zrozumienia tła zdarzeń i poczynań bohaterów didaskalia. Wszyscy aktorzy zostali nagrodzeni nie tylko brawami publiczności, wśród której znalazła się spora grupa uczniów Zespołu Szkół w Jacie, ale także pięknymi wydaniami “Balladyny”. Drugi występ wokalny uczennic z Jaty był finalnym akcentem Narodowego Czytania. Pewnym dodatkowym wydarzeniem było wręczenie nagrody za najpiękniejszy wieniec dożynkowy dla Zalesia, a odebrał ją sołtys tej miejscowości Zdzisław Nowak, który był także jednym z odtwórców ról w dramacie Juliusza Słowackiego.
Na koniec wszyscy odtwórcy ról i goście Narodowego Czytania zaproszeni zostali na poczęstunek – z okazałym, specjalnym “balladynowym” tortem. Oczywiście mogli porozmawiać, wymienić uwagi o wydarzeniu, w którym wzięli udział. No i umówić się na kolejny rok, w którym – jak oznajmił dyrektor Zbigniew Bednarz – Narodowe Czytanie dotrze do Jeżowego. Może tym wybranym utworem będzie nasza “noblowa” powieść: “Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta?
red. Ryszard Mścisz
Galeria