Zmarł Cormac McCarthy – największy amerykański pisarz od czasów Williama Faulknera, Ernesta Hemingwaya i Johna Steinbecka.Jedyny ze współczesnych, który pisał poezję za pomocą prozy.
Amerykański pisarz, dramaturg i scenarzysta Cormac McCarthy zmarł we wtorek z przyczyn naturalnych w domu w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk. Był autorem powieści: “To nie jest kraj dla starych ludzi, ” Krwawy Południk'”, “Stella Maris” czy “Droga”, za którą otrzymał Pulitzera. McCarthy przeżył 89 lat.
Cormac McCarthy urodził się w 1933 roku w stanie Rhode Island w rodzinie irlandzkich imigrantów. Długo pozostawał pisarzem nieznanym, aż w 1992 roku entuzjastycznie przyjęta powieść “Rącze konie”, pierwsza część tzw. trylogii granicznej, przyniosła mu uznanie i sławę.
“Rącze konie” doczekały się adaptacji filmowej, podobnie jak “To nie jest kraj dla starych ludzi” i “Droga”.
Szef wydawnictwa Penguin Random House Nihar Malaviya napisał w oświadczeniu: “Cormac zmienił bieg literatury. Przez 60 lat eksplorował potęgę pisanego słowa”.
W naszej bibliotece Czytelnicy mogą wypożyczyć dwie z książek zmarłego, wybitnego Autora (“To nie jest kraj dla starych ludzi” i “Droga”), w drodze są kolejne dwie (“Krwawy południk i “Rącze konie”), a pod koniec czerwca kupimy kolejne dwie (“Stella Maris” i “Pasażer”)